Jodełka jest jednym z najpopularniejszych, ale i najbardziej tradycyjnych wzorów podłóg, który nigdy nie wychodzi z mody. Kiedyś kojarzyła się z wnętrzami kamienic czy podmiejskich rezydencji, dziś wnosi elegancję i klasykę niemal do każdej aranżacji. W ostatnich latach podłoga w jodełkę zaliczyła wielki powrót, udowadniając, że modne elementy zawsze wracają, nawet jeśli chodzi o wnętrza! Zdecydowanie jest to element, który w zależności od rodzaju czy wzoru, wpasuje się w każdy styl aranżacji i doda mu indywidualności. 

Rodzaje ułożenia jodełki

Ostatnie lata udowodniły nam, że panele winylowe ułożone w jodełkę są ponadczasowym wyborem, który nie wychodzi z mody. To rodzaj podłogi, który z pewnością nada oryginalnego charakteru całej aranżacji i będzie służył nam przez długie lata! Warto jednak wiedzieć, że jodełkę na podłodze można ułożyć na wiele sposobów, a każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Wśród najpopularniejszych modeli odnajdziemy jodełkę francuską, klasyczną i węgierską, które różnią się przede wszystkim kątem ułożenia. Na jaką się zdecydować? 

 

 

Jodełka klasyczna: to najbardziej klasyczny, tradycyjny wzór ułożenia podłogi w jodełkę, często nazywany również jodełką angielską. Jodełkę klasyczną montuje się z desek o jednakowym wymiarze w taki sposób, aby krótszy bok jednego panelu stykał się pod kątem prostym z dłuższym bokiem drugiego panelu. To motyw najczęściej spotykany w starych kamienicach, szczególnie modny w latach 70. i 80.. Jodełka klasyczna może być ułożona z paneli winylowych o dowolnej wielkości, zarówno tych mniejszych, jak i rozmiarów XXL. 

Jodełka francuska: to szczególnie elegancki sposób ułożenia paneli, który został spopularyzowany w XVI wieku. Rodzaj ten często możemy spotkać również pod terminem “chevron”. Aby uzyskać jodełkę francuską należy wykonać montaż z paneli przyciętych pod kątem 45°, a po założeniu na siebie dwóch końcówek otrzymamy wspólny kąt 90°. Całość wyglądem przypomina grot strzały, który wprowadza niezwykle elegancki charakter do wnętrza. 

Jodełka węgierska: to nieco łagodniejsza, delikatniejsza wersja jodełki francuskiej. Jodełkę węgierską montuje się pod kątem 60°, które tworzą układ o kącie 120° Po ułożeniu paneli, ich boki przypominają subtelny, zygzakowaty wzór, a pomiędzy każdym jego pasem powstaje idealnie prosta linia. 

Kiedy warto zdecydować się na podłogę w jodełkę?

Podłoga w jodełkę odnajdzie się w każdym wnętrzu, jednak efekt końcowy w dużej mierze zależy od odcieni, wielkości czy widoczności słojów i sęków na panelach. Sama w sobie jest elegancka i niezwykle efektowna, dzięki czemu będzie idealnym podłożem dla nowoczesnego wystroju. Jaśniejsze odcienie podłogi w jodełkę sprawdzą się w każdym wnętrzu, ale te ciemniejsze barwy lepiej uwzględnić w większych pomieszczeniach, w których nie ma obaw o optyczne pomniejszenie. Podłogę w jodełkę z pewnością spotkamy w starszych kamienicach, podmiejskich rezydencjach i wnętrzach vintage, czy stylizowanych na lata nawiązujące do PRL-u. Ostatnie lata udowodniły natomiast, że motyw ten jest klasyką gatunku i uniwersalną opcją, którą warto umieścić w każdym stylu aranżacji! Podłoga w jodełkę jest najlepszym wyborem dla osób, które lubią połączenie trendów z klasyką. Warto zdecydować się na najwyższej jakości materiały, zapewniające długie użytkowanie. Wiemy już, że podłoga w jodełkę nie wychodzi z mody, dlaczego więc nie cieszyć się nią przez długie lata?

 

Trendy podłogowe 2021 – przegląd modnych i ponadczasowych podłóg >>

Do jakiego stylu wnętrza pasuje jodełka na podłodze?

W zależności od odcieni, wielkości oraz rysunków sęków, podłoga w jodełkę pasuje do każdego stylu wnętrza. Jasne, beżowe i niemal szare odcienie w minimalistycznym wydaniu będą idealnym podłożem dla skandynawskich aranżacji, natomiast te w ciemniejszych, orzechowych odcieniach wpasują się w modernistyczne i nowoczesne wystroje. Niektóre modele podłogi w jodełkę posiadają bardzo wyraźne rysunki sęków i słoi, które dają niemal postarzany efekt. Te będą idealną opcją dla pomieszczeń w stylu retro czy vintage. Jeśli pożądany jest bardziej harmonijny, spokojny efekt, lepiej kierować uwagę w stronę paneli o lekkiej widoczności sęków. Warto pamiętać również o tym, że na topie jest eklektyzm, polegający na łączeniu różnych stylów i konwencji, który pozwala na więcej zabawy i odwagę. Jodełka na podłodze jest ponadczasowym wyborem, który dodaje pomieszczeniom charakteru i sprawia, że aranżacje pozostają modne mimo upływu lat. 

 

Zobacz wszystkie kolekcje podłóg winylowych Designflooring >>