Projektując przestrzeń zawsze stajemy przed wyborem odpowiedniego typu podłogi. To od niej – w dużej mierze – zleżało będzie pierwsze wrażenie, jakiego doświadczą ludzie, kiedy przekroczą próg naszego wnętrza. Ponadto, podłoga zwykle stanowi znaczną część budżetu i stanowi wybór, który nie może być lekceważony.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli chodzi o wybór płytek dywanowych, to tu naprawdę nie można się pomylić. Zalet jest wiele. Po pierwsze, wykładziny oferują praktyczne korzyści: doskonały komfort, atrakcyjne właściwości akustyczne i termiczne, a także większe bezpieczeństwo w porównaniu z wykładzinami o twardej powierzchni. Po drugie, są niezastąpione jeśli chodzi o wzornictwo i dzięki nim możemy potraktować powierzchnię podłogi jak płótno malarskie. Jest wiele przykładów na wzmacnianie w ten sposób wizerunku marki (wnętrza biurowców), wyrażanie osobowości (prywatne mieszkania), a nawet nawiązywanie do historii danej przestrzeni (muzea i hotele). Żeby tego było mało, to pamiętajcie, że płytki dywanowe są także wyborem ekonomicznym – zarówno w wykonaniu jak ich późniejszym utrzymaniu.

 

Czym są płytki dywanowe?

Płytki dywanowe to małe kawałki wykonane z wykładziny na szerokich krosnach, które można układać i łączyć na wiele kreatywnych sposobów. Znane również pod nazwami: “dywany modułowe” czy “kwadraty dywanowe” są najczęściej czworoboczne i dostępne w różnych rozmiarach kwadratów: 48 x 48, 50 x 50, 60 x 60 i 96 x 96 cm., ale także w postaci “paneli”, które mają długie, prostokątne kształty. Niektórzy producenci oferują również inne, kreatywne kształty. Jedno jest pewne – płytki dywanowe mogą urozmaicić naszą podłogę i sprawić, że stanie się ona nie tylko miękkim podłożem dla stóp, ale też czymś, co jak dzieło sztuki przyciąga wzrok i dodaje pomieszczeniu wartości estetycznych.

Można odnieść wrażenie, że stworzenie unikalnego, spersonalizowanego projektu z płytek dywanowych będzie kosztować czas i pieniądze lub, że wybór wykładziny będzie oznaczać konieczność ponoszenia kosztów związanych z opóźnieniami w montażu, który wstrzyma pozostałe prace projektowe. Nic bardziej mylnego! W przypadku luksusowych płytek dywanowych, które znajdują się w naszej ofercie nie musisz się o to martwić. Modułowe, atrakcyjne i wysokiej jakości płytki dywanowe są doskonałym rozwiązaniem podłogowym, które ułatwia montaż i w rzeczywistości przyśpiesza czas ukończenia projektu.

 

 

Łatwość instalacji

Jednym z głównych powodów, dla których architekci i projektanci – nie mówiąc już o monterach podłóg – decydują się na pracę z płytkami dywanowymi, jest łatwość z jaką można je układać. Nie sprawiają najmniejszych problemów przy przenoszeniu i w transporcie, dzięki czemu w pierwszej kolejności łatwiej jest je dostarczyć na miejsce pracy w idealnym, nienaruszonym stanie. Płytki dywanowe, można układać bezpośrednio na podłożu, co dodatkowo eliminuje konieczność stosowania podkładów. Oszczędza to wiele czasu i wysiłku, nie wspominając już o pieniądzach. Płytki dywanowe nie muszą się aklimatyzować, ani osiadać na miejscu przez 24 godziny przed ich położeniem. I choć nie jest to przez nas zalecane, w sytuacjach, w których czas jest najważniejszy i sytuacja tego wymaga, płytki dywanowe można układać nawet tuż przed wstawieniem mebli – na miejscu.

 

Mniej odpadów

Warto podkreślić, że płytki dywanowe, na etapie montażu, generują minimalną ilość odpadów. Dzieje się tak dlatego, że do dopasowania płytek do danej przestrzeni potrzeba bardzo niewiele cięcia lub regulacji. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń o wielu zakamarkach i dziwnych kątach. Można się spodziewać marnotrawstwa na poziomie około 1-3%. Mniej odpadów oznacza mniej wydawanych pieniędzy, ale jest również atrakcyjne dla klientów dbających o zrównoważony rozwój.

 

Łatwość konserwacji

Zaletą płytek dywanowych jest łatwość, z jaką można je konserwować. Płytki dywanowe można łatwo usunąć w celu ich wyczyszczenia lub wymienić, jeżeli pojedyncza płytka zostanie nadmiernie zabrudzona lub zniszczona. Ponieważ płytki są małe i modułowe, nie zajmują dużo miejsca i można je łatwo przechowywać. Dobrym pomysłem jest mieć pod ręką kilka zapasowych płytek, które można w razie potrzeby wyjąć. Ponadto, ponieważ płytki można bezproblemowo podważyć i podnieść, dostęp do okablowania podłogowego w razie potrzeby jest bezproblemowy i szybki.

 

 

Różnorodność stylów

W przeszłości płytki dywanowe były głównie cienkimi kwadratami, dostępnymi w wąskiej gamie kolorystycznej. Dzięki nowym technologiom barwienia mamy dziś dostęp do szerokiej gamy kolorów i mnogości wspaniałych, oryginalnych wzorów. Unikalne podejście do płytek dywanowych zyskuje na popularności – kreatywni projektanci i architekci używają kolorów i wzorów do oznaczania różnorakich stref lub by ułatwić odnalezienie drogi. Różne warianty kolorystyczne mogą być wykorzystane do stworzenia wzorów od prostej kraty do skomplikowanych iluzji optycznych, tylko wyobraźnia wyznacza nam granice.

W przypadku większości projektów płytki dywanowe są doskonałym wyborem zarówno pod względem praktycznym, jak i projektowym. Dlatego zalecamy przynajmniej rozważenie zastosowania płytek dywanowych – najlepiej po uprzednie wizycie w naszym showroomie, gdzie możecie dotknąć i obejrzeć propozycje płytek najlepszych producentów.