Wykładzina to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy użyć wzorów na dużą skalę lub mamy ochotę zrealizować niestandardowy projekt. Ozdobi naszą podłogę, wypełni pomieszczenie jakością, którą można poczuć (chodząc po niej) lub zobaczyć (podziwiając jej bezszwową powierzchnię). Wykładzina stanowi uniwersalne wykończenie podłogi w biurach, hotelach i mieszkaniach. Z kolei płytki dywanowe są świetną alternatywą, jeśli szukamy niższych kosztów instalacji i chcemy oszczędzić czas. Szczególnie, jeśli regularna konserwacja może stanowić problem. Sprawdzą się też wszędzie tam, gdzie liczy się wygodny dostęp do infrastruktury teleinformatycznej i elektrycznej.

Wykładzina w rolce – od ściany do ściany

Wykładzina w rolce, nazywana inaczej „wall to wall” jest produkowana w długich i szerokich rolkach (o szerokości ok. 4-5 m lub węższych – np. 2 m.). Większość producentów oferuje różne opcje podkładów, z których część pozwala na montaż bezpośrednio na podłożu. Pomimo swojej nazwy “od ściany do ściany” wykładzina w rolce niekoniecznie musi pokrywać podłogę w całym pomieszczeniu. Równie łatwo można ją zamontować tylko na wybranym obszarze, integrując ją z dywanem, inną wykładziną lub np. podłogą winylową. Montaż wykładziny w rolce jest nieco trudniejszy i droższy niż w przypadku jej odpowiednika – płytki dywanowej, ale wyróżnia się ona wysoką jakością i wszechstronnością wzornictwa. Zwłaszcza jeśli rozważamy wykładzinę o niestandardowym wzornictwie. Bezszwowe wykończenie oznacza, że tylko przestrzeń na której chcemy ją położyć i nasza wyobraźnia wyznaczają granice. Opcje wykładzin z grubym podkładem lub z przędzy sprawiają również, że wykładzina w rolce może dać nam pewien komfort pluszowy, który jest trudny do odtworzenia z wstępnie ułożonych płytek dywanowych.

 

 

Instalacja i odpady

Wybierając wykładzinę w rolce powinniśmy wziąć pod uwagę dwa mankamenty. Po pierwsze, proces instalacji wykładziny „wall to wall” jest bardziej wymagający, a zatem trwa dłużej. A ponieważ wykładzina drukowana jest na dużych rolkach, należy się również spodziewać odpadów, które stanowią od 10 do 25 % (w niektórych przypadkach nawet więcej) z cięcia i błędów montażu. Kiedy ilość narożników, krawędzi i nieparzystych kątów wzrasta, to samo dotyczy spodziewanych strat. Można je znacznie zmniejszyć, dzięki odpowiedniemu planowaniu i szkoleniu, w czym powinien pomóc dostawca wykładzin. Niemniej jednak, wykładziny od ściany do ściany prawie zawsze będą generować więcej odpadów niż płytki dywanowe.

Dlaczego i kiedy wybrać wykładzinę w rolce

W przypadku projektów o wysokich ambicjach projektowych lub w przypadku dużych przestrzeni, wykładzina w rolce rekompensuje nam czas poświęcony na jej montaż, koszt i ilość odpadów. Oznacza to również niezrównaną wszechstronność projektowania, przyjemne, luksusowe uczucie pod stopami, jak również oszałamiające, bezszwowe wykończenie.

Płytki dywanowe

Płytki dywanowe to mniejsze kawałki wykładziny, które można układać i łączyć na wiele różnych sposobów. Płytki są dostarczane z już zamontowanym podkładem, co umożliwia ich montaż bezpośrednio na podłożu. Modułowa budowa i niewielkie rozmiary poszczególnych łat oznaczają również znacznie mniej cięć niż w przypadku dużych rolek. Skutkuje to znacznie szybszą i łatwiejszą instalacją. Oznacza to również, że potrzebna jest znacznie mniejsza nadwyżka wykładziny, ponieważ odpady z montażu wynoszą zwykle tylko 3-5%. Niemniej jednak, wiele osób nadal decyduje się na zamawianie nadwyżek magazynowych, ponieważ, w wypadku uszkodzenia, płytki bardzo łatwo wymienić (dzięki temu, że zajmują one bardzo mało miejsca, składowane nie stanowi problemu).

 

 

Wygląd i czucie

Zaletą płytek dywanowych jest nie tylko ich wytrzymałość, trwałość i łatwość instalacji w dowolnie wybranym kierunku, ale także możliwość szybkiej i bezinwazyjnej wymiany uszkodzonych elementów. Dzięki różnorodnej kolorystyce, fakturze i wyrafinowanemu wzornictwu zapewniają szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Jednak nawet po mistrzowskim ułożeniu, większość płytek dywanowych będzie nadal wykazywać pewien stopień łączenia, trudno jest więc osiągnąć wrażenie pojedynczego kawałka podłogi, jak to ma miejsce w przypadku wykładziny w rolce. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie wygląd płytek dywanowych – nawet w większych przestrzeniach – wydaje się być znacznie bardziej jednolity. Prostsza konstrukcja i wstępnie zamocowane podłoże sprawiają, że nie doświadczymy uczucia „pluszu” pod stopami, jak w przypadku wykładziny „wall to wall”. Nie oznacza to jednak, że płytki dywanowe nie dają nam komfortu. Przede wszystkim rozpościerają przed nami wiele możliwości ułożenia i łączenia ich z innymi rodzajami podłóg. Płytki dywanowe to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych biurowców i przestrzeni komercyjnych (hotele, restauracje itp.). Z powodzeniem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się wygodny dostęp do infrastruktury teleinformatycznej i elektrycznej (w salach konferencyjnych i serwerowniach).

Dlaczego i kiedy wybrać płytki dywanowe

Płytki dywanowe są niedoścignione pod względem kosztów i czasu montażu. Mają one również istotne zalety w zakresie konserwacji i modułowości. W przypadku większości projektów, które nie wymagają w pełni zindywidualizowanego projektu, płytki dywanowe powinny być przynajmniej brane pod uwagę, ponieważ są one często najlepszym wyborem zarówno pod względem praktyczności, jak i wzornictwa dla tych mniej skomplikowanych projektów.

 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów, wykładziny dywanowe mają coraz lepsze parametry techniczne – są odporne na ścieranie się, udeptywanie, plamy i działanie promieni UV. Wszystkie oferowane przez nas wykładziny obiektowe są niepodatne na zabrudzenia, łatwe w pielęgnacji oraz montażu. Wraz z rozwojem technologii, zmieniają się też trendy, którym zawdzięczamy nie tylko designerski wygląd – producenci wykładzin prześcigają się kreowaniu nowych wzorów, struktur i podkładów, jednocześnie oferując nam wyjątkową miękkość i różnorodność kolorów. Dobrze dobrana wykładzina to nie tylko najwyższa estetyka wnętrza, ale także świetne wygłuszenie pomieszczeń, wygoda i bezpieczeństwo poruszania się.