Urządzając dom lub mieszkanie konsekwentnie wprowadzamy swój ulubiony styl do wszystkich pomieszczeń – ograniczają nas tylko budżet i wyobraźnia. Dlaczego więc w większości łazienek króluje terakota na podłodze i glazura na ścianach, a powinien pomysł i dobre wykończenie?

Choć łazienka jest zwykle najmniejszym, to jednak jednym z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w domu.  Podczas codziennej toalety i czynności higienicznych jej klimat powinien dodawać nam rano energii na cały dzień, a wieczorem pozwolić zregenerować siły. Dlatego urządzając łazienkę warto połączyć jej funkcjonalność z efektownym wykończeniem.

Obalamy mity

Lęk przed negatywnym wpływem wilgoci determinuje większość decyzji dotyczących aranżacji łazienki. Dlatego tapety nie zawsze są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o jej dekorowanie – a jest to doskonały sposób na uzyskanie oryginalnego wyglądu bez kłopotów i kosztów związanych z zakupem kafelków. Nowoczesne tapety przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności wykonane są – podobnie jak polecane przez nas podłogi – z winylu. Nie tylko są łatwe do położenia na niemal każdej powierzchni (od betonu czy cementu, przez płyty gipsowo-kartonowe po płytki ceramiczne a nawet szkło), ale też odporne na żółknięcie, działanie detergentów i ścieranie, co oznacza, że można z nich łatwo zetrzeć pastę do zębów, krem do golenia, mydło do rąk lub wodę. Coraz więcej producentów oferuje kolekcje tapet łazienkowych, które zapewniają kompletne wodoszczelne wykończenie łazienek i pryszniców. Tapety z kolekcji Wet System włoskiego producenta Wall&Deco z powodzeniem stosowane są na ścianach pod prysznicami w ośrodkach sportowych i wellness, gdzie są narażone na działanie wody o wysokiej częstotliwości. Dlaczego by więc nie nadać swojej łazience niepowtarzalnego charakteru? Zainspiruj się:

 

Ciepły i przytulny wygląd każdej, nawet najmniejszej łazience nada akcent zbliżający nas do natury np. drewna. Zastosowanie drewnianych podłóg w łazience może jednak okazać się kosztowne i kłopotliwe, ale nie niemożliwe. Ogólne myślenie, że drewno w połączeniu z wodą to więcej szkód niż korzyści odeszło już do lamusa. W przypadku naturalnego drewna jesteśmy jednak ograniczeni zarówno wyborem odpowiedniego gatunku, koniecznością jego zabezpieczenia przed wilgocią i częstymi zmianami temperatury, jak również sposobem montażu. Zdecydowanie prostszym i przyjaznym dla portfela , ale równie efektownym rozwiązaniem będzie wybór podłogi winylowej.

Pod względem estetycznym podłogi winylowe wiernie imitują wszelkie szczegóły i tekstury drewna bądź kamienia. Są też dużo bardziej odporne od ich naturalnych odpowiedników – mają elastyczną powierzchnię, dzięki czemu lepiej znoszą próbę czasu – nawet w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Nie pękają i są ciepłe w dotyku. Dzięki swojej wodoodporności są dużo łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu, a ponieważ doskonale wytrzymują również wahania temperatury pozwala to np. na zastosowanie ogrzewania podłogowego.  Luksusowe podłogi winylowe Designflooring są łatwe w montażu i późniejszej konserwacji – wymagają minimalnego nakładu pracy przy czyszczeniu z użyciem prostych i przyjaznych środowisku metod. A oto jak się prezentują:

 

Odświeżając starą lub projektując nową łazienkę powinniśmy mieć na uwadze, że to właśnie materiały użyte do jej wykończenia (ich kolor, faktura, wzornictwo) decydują o jej klimacie, a co za tym idzie o naszym komforcie. Decydując się na określony wystrój wnętrza, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Wymiana płytek ceramicznych oznacza przeprowadzenie remontu – wymiana tapety już nie.