Trudno oprzeć się ciepłu, fakturze i autentyczności drewna. Obok kamienia, to jeden z najbardziej ukochanych i naturalnych materiałów używanych w wystroju domu. A to połączenie ze światem zewnętrznym zapewnia nam poczucie harmonii i dobrego samopoczucia. Natura wraca do łask!

Zastosowanie drewna we wnętrzach wpisuje się niemal w każdy styl – od minimalistycznego, przez luksusowy, aż po styl tradycyjny. To jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Koncepcja poszukiwania równowagi w urządzaniu wnętrz i wybierania przede wszystkim rozwiązań ukierunkowanych zarówno na użytkowe, ale i emocjonalne potrzeby ich bywalców, gwarantuje wysokie doznania estetyczne. Od hipsterskich kawiarni w centrach miast, po apartamenty typu studio w Dolinie Krzemowej – wszędzie znajdują się drewniane elementy wystroju, którym towarzyszy często nowoczesna i nastrojowa zieleń lasu.

 

Najważniejszy pierwszy krok

Kluczowym elementem każdego wystroju wnętrza jest podłoga. Podczas, gdy pierwsza interakcja z przestrzenią jest czysto wizualna, to pierwszym kontaktem fizycznym, jaki osoba będzie miała z zaprojektowaną przez Ciebie przestrzenią, będzie właśnie ona.

Niezależnie od tego, na jaki styl projektu się zdecydowałeś, wybór odpowiedniej podłogi jest kluczową kwestią. Jako jedna z najczęściej używanych powierzchni musi być zdecydowanie trwała. Ceny, jakość i styl to najważniejsze aspekty przy zakupie podłóg. Jednak wybierając tanie rozwiązanie musimy mieć świadomość, że radość z oszczędności może nie potrwać długo. Dlatego podłoga powinna być postrzegana jako inwestycja.

Sęk w tym…

Podłogi z twardego drewna to sposób na zbliżenie się do natury. Dostępne są w różnych wariantach: dąb, sosna, wiśnia, orzech, brzoza czy klon. Podłoga z twardego drewna jest trwała, mimo że zaleca się jej stosowanie w pomieszczeniach, w których nie występuje zbyt duża wilgoć i ciągły ruch. Nie oznacza to, że nie można ich kłaść także w łazience. Krzyżowanie drewna z wilgocią brzmi jak przepis na katastrofę, ale dzięki nowoczesnym technologiom (pozwalających na odpowiednie zabezpieczenie i konserwowanie drewna), to głęboko zakorzenione tabu traci na znaczeniu.

Najlepsze miejsca na drewniane podłogi to sypialnie, kuchnie i korytarze. W kuchniach zaleca się stosowanie drewna dębowego, natomiast drewno miękkie, takie jak np. orzech, świetnie sprawdzi się w sypialni. Jasne drewno dębowych podłóg sprawia, że pomieszczenia stają się przestronne, otwarte i czyste, co dodatkowo zwraca uwagę na architekturę przestrzeni i kunszt wykończenia. Natomiast w połączeniu z szarymi, czarnymi i białymi kolorami drewno wnosi do projektu powiew wrażenia aktualności i świeżości, tworząc razem wyrafinowany styl.

 

 

Podłoga do zadań specjalnych

Wybierając odpowiedni, szczególnie twardy gatunek drewna możemy mieć pewność, że będzie on odporny na zadrapania, wgniecenia czy ścieranie. Takiej podłodze nie straszne dzieci, zwierzęta czy szpilki. Nie wierzycie? Dobrym przykładem takiego zastosowania jest tor rowerowy w Monachium wykonany z jesionu z gatunku doussie. Skoro sprawdza się w przy tak ekstremalnych warunkach…

Drewno to także dobre rozwiązanie dla alergików, dla których niezwykle istotne jest, aby zminimalizować możliwość gromadzenia się kurzu w mieszkaniu. Dodatkowo, posiada jeszcze jedną istotną z punktu widzenia alergików cechę: jest higroskopijne, dzięki temu parkiet „oddycha” i tym samym reguluje mikroklimat w pomieszczeniu.

Nie jesteś przekonany? Odwiedź nasz showroom i zapoznaj się z najnowszymi kolekcjami drewnianych podłóg rodzinnej firmy Jawor Parkiet.