Zaprojektowanie i zaaranżowanie gabinetu stomatologicznego może stanowić niemałe wyzwanie. Pod uwagę trzeba brać nie tylko aktualne przepisy, ale również wiele funkcjonalności i komfort zarówno pracowników, jak i pacjentów. Jak spełnić te wszystkie wymagania? W poniższym artykule biuro projektowe Architon podzieli się z nami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi projektowania gabinetu stomatologicznego. 

1. Najważniejszy aspekt projektu: funkcjonalność 

Dobry projekt kliniki stomatologicznej to wypadkowa wielu czynników. Jedną z najważniejszych kwestii, od których tak naprawdę zaczyna się praca z projektem, to ustalenie układu funkcjonalno-technologicznego, zgodnego z aktualnymi przepisami i normami sanitarnymi. Uzyskanie optymalnego planu podziału powierzchni za pomocą ścian działowych, wymagającego dostosowania istniejących lub zaprojektowania nowych instalacji, wymaga wielu konsultacji między Inwestorem a projektantem. Gotowy, spełniający oczekiwania Inwestora układ funkcjonalny, to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym akcentem procesu projektowego jest opracowanie technologii i prawidłowego rozprowadzenia instalacji sanitarnej i elektrycznej, co w przypadku unitów i urządzeń stomatologicznych najnowszej generacji, stanowi nie lada wyzwanie. Ten etap jest niezwykle istotny, od niego bowiem zależeć będzie prawidłowe funkcjonowanie kliniki. 

Po ustaleniach technicznych rozpoczyna się praca nad stroną wizualną. Ciekawe, oryginalne wnętrze w dużej mierze decyduje o pozytywnym odbiorze projektowanej przestrzeni, chęci przebywania i powrotu do miejsca, w którym zarówno pacjenci, jak i pracownicy czują dobrą atmosferę, mogą cieszyć oko pięknym, designerskim wykończeniem z wysokiej jakości, trwałych materiałów.

 

2. Wydzielenie stref w klinice stomatologicznej 

Klinika stomatologiczna Dental-med przy ul. Żmigrodzkiej 83 we Wrocławiu, zaprojektowana przez biuro projektowe Architon z Wrocławia, jest przykładem idealnego połączenia funkcjonalności i nowoczesnego designu. Ponad 350 mkw powierzchni zostało podzielone na 2 części: klinikę stomatologiczną i laboratorium protetyczne. Dzięki różnorodnym materiałom wykończeniowym uwypuklony został jasny podział na strefy, widoczny szczególnie w dostępnej w całości dla pacjenta klinice. 

3. Dodatki w gabinecie stomatologicznym 

Ściany przestronnej poczekalni z recepcją w większości utrzymane są w szarej i grafitowej kolorystyce. Akcenty dekoracyjne stanowią designerskie, oryginalne murale z dużym motywem roślinnym, renomowanej, włoskiej pracowni Wall&deco. Zielono-morska kolorystyka tła tapety pięknie komponuje się z zielenią roślin rozstawionych w poczekalni w dużych, czarnych donicach. Za recepcją, na czarnej błyszczącej tafli z lacobela, umieszczone zostało logo Dental-med. 

Ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem jest wyodrębnienie środkowej części komunikacyjnej – począwszy od recepcji, wzdłuż całego korytarza, ściany od posadzki do sufitu zostały obłożone panelami winylowymi Designflooring French Oak. Ułożone w poziomie, rewelacyjnie imitujące drewno, cienkie panele (tylko 3mm grubości!) wyglądają świetnie i z powodzeniem zastępują płyty meblowe fornirowane. Pozostałe ściany ciągu komunikacyjnego, większość ścian w gabinetach oraz w laboratorium protetycznym, wykończone są dedykowanymi do pomieszczeń użyteczności publicznej, odpornymi na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne tapetami winylowymi z serii Vescom. Wybór takiego rozwiązania podyktowany został troską o dłuższe zachowanie czystych, nieskazitelnych powierzchni, bez konieczności malowania czy czyszczenia przez kolejnych kilka lat użytkowania. Dodatkową dekorację ścian korytarza stanowią wysokie panele ażurowe kontrastujące na zasadzie negatywu z tapetowym tłem.

 

4. Materiały wykończeniowe w klinice stomatologicznej 

Posadzka w strefie poczekalni i korytarza, wykończona płytami gresowymi lappato w kolorze jasnoszarym, płynnie przechodzi w wykładzinę PCV Gerflor Metallica o perłowym odcieniu, zastosowaną we wszystkich gabinetach, pomieszczeniach pomocniczych i w laboratorium. Ściany na styku z posadzką zostały zabezpieczone wywiniętymi cokołami z PVC o wys. 10cm. W biurze, pokoju pozabiegowym oraz pomieszczeniu socjalnym, posadzka nabiera bardziej nieformalnego, domowego charakteru dzięki „przecieranej” podłodze winylowej Designflooring Colorado w kolorze kawy z mlekiem. Podsumowując opis wykończenia wnętrz kliniki Dental-med., nie można pominąć kwestii jakości i sposobu montażu wszystkich materiałów. Uzyskany efekt w dużej mierze wynika z precyzji, dokładności i dbałości o szczegóły w niełatwym procesie połączenia ze sobą tak różnorodnych materiałów. 

 

 

Zamierzeniem architekta podczas długiej pracy nad projektem kliniki stomatologicznej jest maksymalny komfort pacjentów i pracowników, uzyskany dzięki połączeniu technologii i nowoczesnego designu. W przypadku Dental-med można powiedzieć o sukcesie – w takim wnętrzu chce się przebywać, pracować i wracać  na kolejną wizytę:)