Obecnie rentowność inwestycji mieszkaniowej jest podobna do tej uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Jest też wyższa od dziesięcioletnich obligacji skarbowych i lokaty bankowej, od których musimy zapłacić jeszcze 19% podatku dochodowego. Nie bez powodu więc inwestycje w mieszkania na wynajem od kilku lat cieszą się niezmienną popularnością. Jeśli podchodzi się do nich z głową można zacząć zarabiać już po kilkunastu latach i to przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych.

Z danych Home Broker za IV kwartał 2017 r. wynika, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat, rok do roku, wzrasta średnia cena za wynajem w największych polskich miastach. Coraz częściej też potencjalni najemcy mają większe wymagania co do standardu wykończenia, często też są zainteresowani ofertami klasy premium. Zaprojektowanie i wyposażenie mieszkania na wynajem jest zadaniem stosunkowo trudnym, wymagającym czasu oraz dozy doświadczenia. Ile pieniędzy przeznaczyć na wykończenie mieszkania oraz jego wyposażenie? Jakich materiałów użyć, żeby najemcom żyło się w nim komfortowo i nie przeinwestować? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, a co można potraktować po macoszemu?

Wyróżnij się!

Podobnie jak w marketingu marek luksusowych, tutaj nie cena ma decydujące znaczenia dla najemcy, ale jakość tego, co mu zaoferujesz. Za komfort i wysoki standard nabywcy są skłonni zapłacić zdecydowanie więcej. Dlatego urządź swoje mieszkanie na wynajem nie tylko wygodnie, ale również ze smakiem. Wyróżnij się na tle konkurencji i zacznij zarabiać więcej.

 

Warto poprosić o pomoc fachowca

Skorzystaj z usług projektanta wnętrz i zdaj się na jego doświadczenie. Dzięki jego pomocy otrzymasz spójne i efektowne wnętrze – począwszy od funkcjonalności mieszkania przez kolorystykę i zastosowane materiały po oświetlenie czy dobór mebli. Pozwoli Ci to przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze unikając podstawowych błędów przy projektowaniu i doborze materiałów. Ceny urządzenia wnętrza „pod klucz” w wyższym standardzie zaczynają się od 1 tys. zł za m kw. Nakłady jednak mają szansę szybko się zwrócić, gdyż miesięczne ceny wynajmu można podnieść co najmniej o 50 proc. w stosunku do średnich obowiązujących w poszczególnych miastach.

Jakie materiały wybrać?

Zdawać by się mogło, że wszystko uzależnione jest od charakteru wynajmu. Jednak tak naprawdę niezależnie od tego, czy decydujesz się na apartament klasy premium, czy mieszkanie w zwykłym standardzie – planuj przestrzeń z myślą o inwestycji i o tym, żeby przez dłuższy czas nie wymagała ona dodatkowych nakładów finansowych. Niestety spory odsetek wynajmujących nie szanuje wnętrz i sprzętów na wyposażeniu. Tanie materiały często mogą wymagać wymiany nawet po kilku miesiącach ich użytkowania. A nie o to nam przecież chodzi!

Podłogi

Ciekawą alternatywą dla podłóg drewnianych, płytek ceramicznych, kamienia naturalnego jest użycie paneli winylowych. Głównym argumentem przemawiającym na ich korzyść jest ich wyjątkowa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Są również łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, co jest szczególnie istotne w wykańczaniu mieszkań na wynajem. Winyle charakteryzują się również łatwym i szybkim montażem. Podłogi winylowe wiernie odwzorowują teksturę naturalnych materiałów, w połączeniu z głęboko frezowaną fugą nadają podłodze trójwymiarowego i naturalnego charakteru. Miękkie tekstury powierzchni sprawiają, że chodzenie po nich – także boso – to prawdziwa przyjemność! Jako doskonały przewodnik ciepła, winyl nadaje się również do układania nad systemami ogrzewania podłogowego.

Ściany

Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest użycie tapet, które stały się ponownie bardzo modne. Tapety nadają wnętrzu charakteru, pozwalają ukryć nierówności tynku, ocieplają i wygłuszają ściany. Pomimo szerokiego wyboru, to nie dobór wzoru tapety jest najtrudniejszy, a jej dostosowanie pod względem możliwości użytkowych do warunków panujących w pomieszczeniu. Na przykład w łazience, ze względu na dużą wilgotność, sprawdzą się najodporniejsze tapety – winylowe i te z włókna szklanego. Podobnie w kuchni i przedpokoju ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zalania wodą i działanie wysokiej temperatury. Natomiast w sypialni i pokoju dziennym najlepiej skupić się całkowicie na efektownym wzorze tapety, bo w tych pomieszczeniach sprawdzą się wszystkie dwuwarstwowe tapety papierowe.

 

 

Urządzanie mieszkania pod wynajem tylko z pozoru jest banalnym zadaniem. W praktyce aranżacja może sprawić wiele problemów. Zanim oddamy klucze do mieszkania przyszłym lokatorom, trzeba zastanowić się jak połączyć jakość i styl z trwałymi i praktycznymi rozwiązaniami, które zwiększą atrakcyjność mieszkania i pomgą uzyskać wyższy czynsz.

W projektach Julii Kuśmierz ze Studia Dobrych Projektów zostały wykorzystane podłogi winylowe Designflooring z kolekcji Rubens  – KP95 Rose Washed Oak