Pisaliśmy już o tym, że panele winylowe są wyjątkowo odporne i nie wymagają nakładu pracy związanej z czyszczeniem czy specjalnej pielęgnacji. Ze względu na wzmocnioną warstwę wierzchnią są lepiej chronione przed plamami i brudem, a ich wodoodporna powierzchnia pozwala bezpiecznie zmywać je wodą. Jeśli jednak mamy do czynienia z zabrudzeniami budowlanymi może zajść konieczność skorzystania z profesjonalnej chemii, środków do regeneracji czy specjalnych maszyn.

Tuż po montażu podłogi winylowej lub zaraz po remoncie, gdy jej powierzchnia pokryta jest zabrudzeniami takimi jak grunty, kleje, farby, a panele mają drobne zarysowania powinniśmy skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych. Poniżej proponujemy kilka rozwiązań jednego z naszych partnerów – rodzinnej firmy Bona, założonej w Szwecji, która szczyci się ponad stuletnią tradycją w dostarczaniu produktów do instalacji, renowacji i konserwacji podłóg.

czyszczenie paneli winylowych

Czyszczenie generalne możemy przeprowadzić środkiem Bona CLEAN R50, który rozprowadzony mopem z mikrofibrą  w odpowiednim stężeniu ( 1-3 – 1:5 ). Proponowane rozwiązanie usunie wszelki kurz i brud, w tym klej, pozostały po montażu paneli winylowych.

 

 

Na dużych powierzchniach, w halach lub w przestrzeniach komercyjnych, doskonale sprawdzi się maszyna czyszcząca Bona POWER SCRUBBER z dwoma szczotkami walcowymi. Możemy wówczas użyć wspomnianego wyżej środka do generalnego czyszczenia lub użyć względnie bardziej agresywnego, np. Bona Deep CLEAN SOLUTION.

 

 

Po remoncie, oprócz kurzu i typowych zabrudzeń, mogą pojawić się na powierzchni paneli winylowych niespodzianki w postaci drobnych zarysowań i przetarć. Aby zmniejszyć ich widoczność i nie doprowadzić do dalszego niszczenia podłogi zalecane jest zastosowanie środka konserwującego Bona SHIELD R, który szybko i efektywnie usunie ślady zniszczenia z powierzchni płytek. Przed nałożeniem preparatu (a do wyboru mamy wykończenie zarówno matowe, jak i z połyskiem) należy uprzednio podłogę dokładnie oczyścić. Preparat z powodzeniem retuszuje lekkie zadrapania i oznaki zużycia na podłogach winylowych.

 

 

bieżąca konserwacja paneli winylowych

Bieżące utrzymanie paneli LVT w czystości polega na stałym usuwaniu drobin piasku, które mogłyby rysować powierzchnię podłogi. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie mopa Bona z wkładem odkurzającym. Na co dzień, do przemywania powierzchni powinniśmy używać łagodnych środków czyszczących np. do wykładzin PVC. Bona CLEAN R 60 to środek, który ma podwójne działanie – oprócz właściwości czyszczących pozostawia też cienką ochronną powłokę, która tworzy lekko błyszczącą optykę. Koncentrat należy rozcieńczyć w stosunku ok. 50 ml na 10 l wody ( 1:200 ) a przy mocnych zabrudzeniach ok. 1 L na 10 l wody ( 1:10 )

renowacja paneli winylowych poprzez lakierowanie.

Podłogi winylowe są odporne na działanie temperatur, rozlanie wody i ścieranie, dzięki czemu lepiej znoszą próbę czasu nawet w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Ale co, jeśli mimo wszystko obawiamy się, że powierzchnia naszej podłogi winylowej zostanie zarysowana lub brzydko przetarta? Aby ją zabezpieczyć możemy położyć długotrwałą warstwą ochronną w postaci specjalistycznego lakieru. Lakier poliuretanowy Bona PURE mat powoduje, że panele czyszczą się jeszcze łatwiej (brud nie przywiera do lakieru), a optyka posadzki  zyskuje dodatkowy atut, gdyż kolor i rysunek słoi staje się pogłębiony. Lakierowanie zamyka też wszelkie  szczeliny, dzięki temu zyskujemy dodatkowy argument higieniczny. Szczególnie, że fabryczne zabezpieczenia (warstwa powierzchniowa/ochronna) po pewnym czasie stają się bardziej podatne za zarysowania i zabrudzenia.