Weszliśmy właśnie nie tylko w nowy rok, ale też w nową dekadę i zastanawiamy się, jak rozwiną się i w którym kierunku będą podążać trendy w designie, które od kilku miesięcy rozpościerają się na horyzoncie. Analizując dane sprzedażowe, podglądając trendsetterów i obserwując zmiany na rynku pokusiliśmy się o określenie tego co będzie modne w aranżacji wnętrz w 2020 roku.

 

Ostatnich kilka lat było definiowanych przez nowoczesne białe kuchnie, słodkie róże i mosiężne okucia, ale dało się zauważyć i powrót do natury… Już wyborem koloru roku – Claasic Blue – firma Pantone wskazała nam, że rok 2020 obierze nieco bardziej stonowany bieg… Ale ta reinterpretacja minimalizmu nie będzie nudna –  czeka nas powrót do silnych form geometrycznych, tak zwane “Neo-Deco” oraz zaskakujące interpretacje neutralnych odcieni (koniec z monochromatycznymi, wyciszonymi paletami szarości i beżu), co widać już choćby w najnowszych kolekcjach tapet najmodniejszych producentów. Do łask wróci brąz, ale z wykorzystaniem różnych tonów drewna w jednej przestrzeni i w połączeniu ze śliwką, rdzą, koralem lub starym złotem. To wszystko nada nowym wnętrzom charakteru przypominającego klimat lat 70-tych.

 

 

Eko friendly będzie trendy

Umocni się trend wiązania się z naturą, a do projektów wkradną się elementy “wielkiego outdooru”, które znacząco wpłyną na wystrój i odbiór wnętrza. Przytulne skandynawskie wpływy przetrwają zmianę dekady dzięki organicznym kształtom i naturalnym odcieniom, które wciąż są i będą kluczowymi elementami projektów. Nadal modne będą materiały o ekologicznym charakterze, wykonane z naturalnego drewna (lub doskonale je imitujące), tekstylia z recyklingu, niebarwione przędze i pluszowe miękkie i aksamitne tkaniny, a także ciepłe gliniane donice z terakoty. Wiodący projektanci wyznaczający trendy nie używają tworzyw sztucznych i syntetyków, coraz częściej wybierają materiały z recyklingu, a nawet używane elementy wystroju z drugiej ręki, sięgają po produkty ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia czy planety. Tym bardziej cieszy nas, że w ofercie Arcdeko znajdują się tylko marki dbające o zrównoważony rozwój.

 

Misz masz i powrót do przeszłości

Ale bez obaw, rozpoczynający się rok będzie też wejściem w dekadę eksperymentu, gdzie podejście do projektowania stanie się nieco bardziej eklektyczne, powróci mieszanie różnych stylów i okresów, a w niepamięć odejdzie obsesja na punkcie doskonałości. Wnętrza zdominują kolory i czyste linie modernizmu łącząc niejako przemysł i rzemiosło, high i low tech, vintage ze współczesnością, kolor z geometrią, w tym powtarzające się motywy koła, prostokątów i pasków, powróci też głębia koloru i tekstury, jak w najnowszej kolekcji tapet Arte –  Velveteen. Designer Martyn Lawrence Bullard twierdzi, że trend na tapetę jest i będzie jeszcze gorętszy niż kiedykolwiek. Ludzie uwielbiają wyrażać siebie w swoich wnętrzach za pomocą odważnych wzorów na ścianach i sufitach, to ostateczna mega transformacja przestrzeni. A sam Bullard zaprojektował niedawno przepiękną kolekcję dla Cole and Son wyprzedzając nieco trendy. Nie zabraknie też w projektach botanicznych nadruków, bujnej zieleni czy nawet replik słojów drewna lub kamiennych żyłek na dodatkach takich jak dywaniki, tapicerki czy poduszki, jak w kolekcji Stone Macieja Zienia. A projekty mebli będą czerpać inspirację z modułowych, wielofunkcyjnych systemów zaprojektowanych w latach 30. i 60. ubiegłego wieku.

 

Wszystko wskazuje na wyraźną zmianę wartości projektowych, prognostycy trendów wskazują na dążenie do zrównoważonego rozwoju i poszukiwanie harmonii –  tego oczekują klienci i na to jest popyt ze strony konsumentów. To odpowiedź na chaos, który wytworzył się w 2019 roku. Ta zmiana kierunku przekłada się na rodzaj spokojnego, ciepłego, ale wyrafinowanego minimalizmu. Dlatego w 2020 roku idea home-as-sanctuary będzie silniejsza niż kiedykolwiek. Projektanci będą dążyć do tworzenia wnętrz o bardziej zdecydowanym charakterze i dających poczucie indywidualności.