Co roku, w grudniu, Pantone ogłasza kolor roku, który jest prognozą nadchodzących trendów kolorystycznych na najbliższy rok. Wybierając określoną barwę, specjaliści z Pantone Colour Institute, biorą pod uwagę wiele aspektów życia społecznego takich jak moda, sztuka, media społecznościowe, marketing czy nawet polityka. Z roku na rok barwa ta ma coraz większe znaczenie – nie tylko w świecie designu, ale też brand marketingu.

 

Dwadzieścia lat po tym, jak nowe tysiąclecie zostało pomalowane na kolor Cerulean Blue (a był to pierwszy raz kiedy ogłoszono kolor roku), Pantone postanowiło wrócić do odcienia Indygo i kolorem roku 2020 PANTONE 19-4052 Classic Blue. Dlaczego? Kolor niebieski jest dość istotny ze względu na swoją szeroką gamę odcieni. Oferuje tak wiele różnorodności, że łatwo jest nam znaleźć w nim świeże i ekscytujące alternatywy dla nadużywanych odcieni z poprzednich sezonów.

W kolorze nieba

Niebieski jest kolorem pełnym symboliki, znajdziemy w nim uduchowienie, pokój, wodę, świeżość i czystość, ale też dynamizm kreatywność i inspirację. Jest symbolem przyjaźni i przywiązania do tradycji. W pędzącym świecie i dekadzie biznesu kolor niebieski pomaga nam odfiltrować hałas i skupić się na tym, co naprawdę ważne. Przynosi spokój i poczucie stabilności, którego wszyscy rozpaczliwie poszukujemy w dzisiejszych czasach. Kolor niebieski jest też metaforą uzdrowienia i zrozumienia oraz pomaga nam przejść do bardziej świadomego myślenia.

 

 

Według Rzecznika prasowego Pantone firma powraca do klasycznego koloru, ponieważ wszystko w otaczającym nas świecie jest chaotyczne. Nie chodzi tu o powtarzanie wzorców ale o  interpretowanie ich na nowo. Jak dodała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute “Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. A nasączony rezonansem kolor Classic Blue daje nam poczucie zakotwiczenia.”

My tym czasem przypominamy, że w naszej ofercie znajdują się farby marki Ralston, które są niezwykłe z kilku powodów, z których najważniejszym jest to, że świetnie opracowany, automatyczny system barwienia, umożliwia uzyskanie niezmiennej kolorystyki odcieni w ramach dowolnej partii produktu i otrzymanie pożądanego koloru bez wpływu na stopień krycia, stabilność czy trwałość powstałej w ten sposób farby. Nie jest więc problemem odwzorowanie dowolnej barwy z palety Pantone i możemy wrócić do wymarzonego koloru bez względu na to, czy był on kolorem roku 2001 czy 2020. Dodatkowo, zgodnie z panującymi trendami, Farby Ralston są przyjazne środowisku, bazują na naturalnych olejach i spoiwach na bazie skrobi, nie zawierają rozpuszczalników, są odporne na ścieranie i promieniowanie UV.